manuel terapi nedir ve nasıl yapılır

Manuel terapi tıbbın en eski ve klasik uygulamalarından biridir. Alternatif tıp yaklaşımı veya masaj değildir. Diğer yandan son günlerde kütletme videoları ile popüler hale gelse de manuel terapi bir kütletilme seansı da değildir.

Nazilli Sağlıklı Yaşam Merkezi

Hemen bizimle iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilir ve ücretsiz değerlendirme seansı için randevu oluşturabilirsiniz.

Pazartesi-Cuma; 08:00-22:00
0552 454 6432
Nazilli, Aydın

Randevu Al

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi elle tedavi anlamına gelmektedir. Sıklıkla eklem, kas, kemik ve bağ dokusu ile ilgili problemleri tedavi etmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Biraz daha açacak olursak; herhangi bir sebeple ortaya çıkan fonksiyon kaybı ya da ağrıyı; özel yöntem ve teknikler ile tedavi edilmesine manuel terapi denir. Bu tekniklerin başlıcaları manipülasyon ve mobilizasyondur.

Omurga ile ilgili sorunlarda ve özellikle bel ve boyun fıtıklarında % 90’nın üzerinde başarılı sonuç verir. Bel fıtığı veya boyun fıtığı için nadir olgular dışında kesinlikle ameliyat zorunlu değildir.

fizyoterapi manuel terapiManuel terapi sadece omurga problemlerinde değil, bir çok ortopedik problemde tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Bunları başlıcaları; omuz problemleri, dirsekte (tenisçi ve golçü dirseği gibi) ve el bileğinde oluşan problemler (karpal tünel sendromu gibi), ayak bileği sorunlarında, diz problemlerinde, kalçanın fonksiyonel bozukluklarında ve fibromiyalji gibi bir çok rahatsızlıkta manuel terapi etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Doğru ellerde kesinlikle risk oluşturmaz. kesinlikle risk oluşturmayan, deneyimli ellerde son derece güvenli ve etkili bir tedavi şeklidir. Çünkü fizyoterapist ve hekim gibi profesyonel uygulayıcılar uyguladığı ani manipülasyon hareketlerini ve mobilizasyon işlemlerini güvenlik sınırları içerisinde gerçekleştirirler. Ağrı ve acı hissedilmez. Aksine hızlı bir şekilde fark edilen rahatlama oluşur.

Manuel terapi yönteminde vücudunuzun doğal iyileşme kabiliyeti harekete geçirilir. Bu sayede daha kalıcı bir tedavi sağlanır.

Sırt ve boyun ağrılarının tedavisinde bütün dünyada fizyoterapistler ve hekimler tarafından yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Rahatsızlığın şiddetine ve oluştuğu sürece göre seans sayısı değişmektedir. Hafif olgularda, bir ile üç seans arasında değişirken orta şiddetli olgularda üç ile beş seans, şiddetli olgularda ise beş ile sekiz seans olabilmektedir.

Yalnız rahatsızlık durumlarında yapılmaz. Sağlıklı kişiler de herhangi bir yakınmaları olmaksızın özellikle omurga bölgesine manipülasyon tekniklerini düzenli olarak uygulatabilir. Böylelikle daha uzun süre vücut fonksiyonlarını ve hareket yeteneklerini koruyabilirler.

Manuel Terapi, Fizyoterapi

Değerlendirme Seansı Ücretsizdir!
Nazilli, Aydın
Randevu Al

Manuel Terapi Nasıl Yapılır?

manuel terapiManuel terapiye başlanmadan önce fizyoterapist olası riskleri önlemek adına terapi uygulanacak alanın tüm kas, kemik ve sinir hasarlarını tespit etmek için ayrıntılı bir değerlendirme gerçekleştirir. Bu tedavide temel amaç herhangi bir ilaç kullanılmadan tamamen el ile uygulanan bası ve germe tekniklerinin kullanılmasıdır. Bu sayede bazı tedavilerde engel teşkil eden kalp, şeker, tansiyon gibi hastalıklar, manuel terapi de herhangi bir sorun teşkil etmez.

Kişiye özgü olmalıdır. Egzersizle birlikte kombine edildiğinde daha başarılı sonuçlar elde edilir. Biz genellikle pilates uygulamalarını manuel terapi uygulamalarını ek olarak öneriyoruz.

Manuel Terapi Teknikleri

Yumuşak Doku Mobilizasyonu

Bu teknik, eklemler ve etrafındaki kasları aktif hale getirmek için uygulanır. Temel amaç eklem hareketlerini düzeltmek ve sonrasında kasların gerginliğini azaltmaktır. Yumuşak doku mobilizasyonu, sıklıkla farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan miyofasyal adezyonları tedavi etmek için kullanılır. Böylece doku sıvıları harekete geçirilir ve kas gerginliği azaltılır. Bu prosedürde omurgayı çevreleyen kasların tamamı ele alınır. Bu kaslara uygulanan ritmik germe ve kuvvetli basınç kasları aktifleştirmekte etkili olmaktadır.

Eklem Mobilizasyonu

Eklem mobilizasyonu ile tutulmuş eklemlerin gevşetilmesi ve hareket hızının artırılması hedeflenir. Çünkü hastalar genellikle sırtlarındaki kasların tutulmasından şikayet ederler. Sıklıkla masaj ve buz uygulaması, ağrının azaltılmasında kullanılsa da; sırt ağrısı tekrarladığı için eklem mobilizasyonu tercih edilmelidir.

Ger ve Say

Ger ve say tekniği, postüral ve yapısal problemlere sebep olan nöromüsküler refleksleri düzelmeye odaklanır. Ağrıyı tetikleyen noktaları hedef alan bu teknikte doktor, hassasiyetin azaldığı en rahat pozisyonu yakalar. Kişi, yaklaşık 90 saniye boyunca bu pozisyonda tutulur. Bu sürede hafif gerilme ve asemptomatik gerginlik meydana gelir. Hasta yavaş yavaş pozisyondan çıkarılır ve vücut kaslarının normal gerginlik seviyesine dönmesi sağlanır. Oluşan kas gerginlikleri, iyileşme aşamalarını da belirler. Ger ve say yöntemi diğer tedavilerin yanıt vermediği, çok hassas sırt rahatsızlıkları ile akut problemlerde tercih edilir.

Manuel Terapi Avantajları Nelerdir?

  • Başarı oranı oranı oldukça yüksektir
  • İyileştirme hızı diğer tedavi şekillerine göre daha fazla olduğu için tedavi süresi daha kısadır.
  • Hiç bir yan etkisi yoktur.
  • Herhangi bir ilaç kullanımı gerektirmez tamamen doğaldır.
  • Tek seansta bile ağrının büyük kısmı giderilebilir.
  • Hastalığın sebebi de tedavi edildiği için daha kalıcı bir tedavi yöntemidir
  • Diğer tedavi şekillerine göre daha hesaplıdır.
Manuel terapide en önemli husus kimin tarafından uygulandığıdır. Tıp eğitimi almamış, yeterli bilgi, deneyim ve yeterlilikten uzak olan kişiler hastayı yanlış değerlendirerek hastaya zarar verebildikleri gibi tedavi esnasında oluşturdukları komplikasyonlar karşısında da ne yapacaklarını bilememektedirler.

Manuel Terapi, Fizyoterapi

Değerlendirme Seansı Ücretsizdir!
Nazilli, Aydın
Randevu Al

Sağlıklı günler dileriz.

Sending
User Review
5 (2 votes)