Hamile Pilatesi Nedir?

Hamilelik, fetüsün ihtiyaçlarını ve artan metabolik gereksinimleri karşılayabilmek için birçok sürecin meydana geldiği yaklaşık 40 hafta süren bir dönemdir. Günümüzde sağlıklı yaşam tarzı artışına bağlı olarak egzersiz popülerliği de zamanla artış göstermektedir bu durum hamile kadınları egzersize yöneltmektedir. Fakat halk arasında hamilelik döneminde egzersiz konulu çok fazla yanlış bilgi ve uygulama bulunmaktadır. Her ne kadar bu dönemde egzersizin popülerliği artmakta olsa da bir çok toplumda bu konuda yeterli  bilinçlenme sağlanamamıştır.

Nazilli Sağlıklı Yaşam Merkezi

Hemen bizimle iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilir ve ücretsiz değerlendirme seansı için randevu oluşturabilirsiniz.

Pazartesi-Cuma; 08:00-22:00
0552 454 6432
Nazilli, Aydın

Randevu Al

Kilo alımı ile birlikte oluşan ve hamilelikte meydana gelen kas iskelet sistemi ile ilgili etkilenimler hamilenin bu süreçte egzersiz yapma kapasitesini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu etkiler hamilelerde kas iskelet sistemi yaralanmalarını arttırabilir. Bu durum da hamilenin günlük aktiviteler sırasında zorlanmasına ve ağrıya neden olabilmektedir.Hamile kadınlar egzersiz programına alınmadan önce klinik olarak ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmeli, anne veya fetüsten kaynaklı bir komplikasyon olup olmadığı detaylıca incelendikten sonra hamileye, kişiye özgü egzersiz eğitimi verilmelidir. Hamilelere verilen egzersiz programları hazırlanırken, alışkanlıkları ve sağlık durumları birlikte değerlendirilerek programlar bireyselleştirilmelidir. Hamilelik sürecinde egzersizinin katkılarını arttırabilmek nedeniyle, fiziksel aktivitenin hamilelik dönemindeki pozitif etkileri hakkında hamilelere cesaret kazandırılmalı ve bu konu üzerine eğitimler verilmelidir. Hamilelik dönemi egzersizlere başlamadan önce hamilelere egzersiz süreci ile ilgili gerekli aydınlatıcı bilgilendirmelerin yapılmasına önem verilmelidir.Hamilelik sürecinde egzersiz reçetesi hazırlanmadan önce hamilenin sağlık kontrolleri özenli bir şekilde yapılmalı, eğer herhangi bir kontreendike durum yoksa egzersize alınmalıdır. Hamileye egzersizin hem kendine hem bebeğe yararları açıklanarak egzersizin önemi vurgulanmalıdır. Bu dönemde azalan fiziksel aktivite oranının olumsuz etkileri açıklanmalı ve hamile egzersize teşvik edilmelidir. Egzersiz reçetesi: egzersiz tipi, süresi, şiddeti, frekansı göz önüne alınarak hazırlanmalıdır. Hamilelik döneminde egzersizin doğuma hazırlaması, doğumu kolaylaştırması ve bu sayede sezaryan doğum oranını azaltması, doğum sonrası eski haline geri dönüşü kolaylaştırması gibi bir çok yararı bulunmaktadır ve hamilelikte ve doğum sonrasında yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.

Uzm. Fzt. Bilge Yekta DELLAL

Nazilli Sağlıklı Yaşam Merkezi

Hemen bizimle iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilir ve ücretsiz değerlendirme seansı için randevu oluşturabilirsiniz.

Pazartesi-Cuma; 08:00-22:00
0552 454 6432
Nazilli, Aydın

Randevu Al