Beslenme Ve Diyet hizmetimiz Diyetisyen Ayşin ÇALICIOĞLU tarafından sunulmaktadır.

SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME NEDİR?

İnsan vücudunda günlük fonksiyonların yerine getirilebilmesi için besinlere ihtiyaç duyulur. Tüketilen besinler vücuttaki biyolojik işlevler ve fiziksel aktivite için gereken enerji kaynağını oluşturur. Günlük alınması gereken makro ve mikro besin öğelerinin; karbonhidrat-protein-yağ-diyet lifi- vitamin ve minerallerin yeterli ve dengeli alınması yaşam kalitesi için oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenme, en temel anlamıyla ihtiyaç duyulan enerji ve makro-mikro besin öğelerinin karşılandığı, ideal kilonun korunması için uygun olan beslenme türüdür. Her besin grubundan yeterli miktarda- aşırıya kaçmadan tüketilmeli ve çeşitlilik sağlanmalıdır. Bireylerin vücut kompozisyonu , yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite ve metabolik durumları farklı olduğundan sağlıklı beslenme programı için tanımlanabilecek tek bir liste söz konusu değildir. Sağlıklı beslenme listesinin kişinin ihtiyaçlarına özel olarak diyetisyen tarafından belirlenmesi gerekir.

BESLENMENİN HASTALIKLAR ÜZERİNE ETKİSİ NEDİR?

Dünya genelinde sık görülen kronik hastalıkların çoğu beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Başta obezite olmak üzerine Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı), hipertansiyon, kalp damar hastalıkları  gibi bir çok hastalığın ortak sebebi fazla kilodur. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) 2019 verilerine göre ölüm sebepleri sıralamasında diyabet, hipertansiyon, obezite ilk sıralarda yer almaktadır. İlaçlara bağımlı olmadan sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenme kaçınılmazdır.

Beslenme ve Diyet

Değerlendirme Seansı Ücretsizdir!
Nazilli,AYDIN
Randevu Al

Çalışma saatlerimiz hafta içi her gün, 09:00-21:00  arasıdır. Çalışma Saatlerimiz dışında bize Whatsapp veya İnstagram üzerinden ulaşıp, sorularınızı iletebilirsiniz.

Whatsapp: 0552 454 64 32

Instagram: @nazillisaglikliyasammerkezi